Používame cookies, aby sme Vám umožnili pohodlné prehliadanie webu a vďaka analýze neustále zlepšovali jeho funkcie. Nastavenia.
Ok

Úvod » Informácie » Informácie o materiáloch » Kartóny, lepenky

Kartóny, lepenky

 

Kartóny sú najjednoduchšie na opracovanie pre výrobu modelov. Do hrúbok 2mm sa veľmi ľahko reže klasickým rezákom, potom je to už ťažšie a chce to veľmi ostrý rezák a silu. Ideálne sa používa v šedej a bielej farbe, alebo v kombinácii týchto dvoch. Veľké plus je, že kartón je možné lepiť takmer akýmkoľvek lepidlom. Farbenie sa moc neodporúča, pretože kartón vodové farby nasaje a môže sa deformovať. Je vhodný napríklad aj na vyrezávanie laserom, a to predovšetkým lepenky drevité, ktoré po vyrezanie laserom nemajú toľko čierne opálené hrany.
 
+ cena, dostupnosť, ľahké rezanie a lepenie, možnosť rezania laserom
- farbenie
 
 
 
Lepeniek je rovnako ako kartónov niekoľko druhov. Líšia sa počtom vrstiev (hrúbkou) a veľkostí vlny uprostred. Najčastejšie sa používajú lepenky trojvrstvové alebo päťvrstvovej o hrúbkach 1,5mm, 3mm a 5mm. Oproti kartónu sa oveľa lepšie Reza rezákom aj vo väčších hrúbkach a lepiť sa dajú taktiež takmer akýmkoľvek lepidlom. Vyrábajú sa vo farbe hnedej, bielej či hnedo-biele.
  
+ cena, dostupnosť, ľahké rezanie a lepenie, možnosť rezania laserom
- ľahké prehýbaniu

Vytvorené systémom www.webareal.sk

Y2RmOTAyYW