Používame cookies, aby sme Vám umožnili pohodlné prehliadanie webu a vďaka analýze neustále zlepšovali jeho funkcie. Nastavenia.
Ok

Úvod » Informácie » Informácie o materiáloch » Balsa, preglejka

Balsa, preglejka

 

Veľmi ľahká drevené dosky o štandardných rozmeroch 10x100cm. Je možné zohnať aj o niečo dlhšia, avšak šírka 10cm je bohužial maximálnu (ešte 6cm a 8cm). Ak je potreba väčšia plocha, dve dosky sa jednoducho dajú zlepiť hranami k sebe, napríklad Herkulesom alebo silnejším UHU POWER. Balsa sa vyrába od 0,8mm až do 20mm, bežne sa ale najviac používajú hrúbky od 1mm do 3mm. V týchto hrúbkach sa reže klasickým odlamovacím nožom, vo väčších už to chce skôr pílku a v prípade potreby je možné ešte dobrousit šmirgľom.
  
+ dostupnosť, ľahké rezanie a lepenie, prírodný materiál so štruktúrou dreva
- mäkkosť
 
 
 
Preglejka je doska tvorená tromi alebo viacerými vrstvami dýh skladanými kolmo na seba. Najčastejšie sú vyrábané z brezového, topoľového, borovicového alebo bukového dreva. Je veľmi pevná, tvarovo stála a hlavne sa vyrába v doskách až 2x3 metre veľkých. Jej pevnosť však môže byť nevýhoda pri jej rezaním, pretože bežným rezákom dosku nerozrežte. Výnimkou je preglejka letecká, ktorá môže byť tenká až 0,4mm, ostatné druhy sú od 3mm, a preto sa už musí rezať pílkou alebo laserom.
  
+ pevnosť, aj veľké rozmery
- zložitejšie rezanie

Vytvorené systémom www.webareal.sk

ODIyYz