Používame cookies, aby sme Vám umožnili pohodlné prehliadanie webu a vďaka analýze neustále zlepšovali jeho funkcie. Nastavenia.

Úvod » Informácie » Informácie o materiáloch » Plexiskla, PET-G

Plexiskla, PET-G

 

Akrylátové sklo, čiže plexisklo, delíme na dva druhy: liate a extrudované. Každé z nich má iný výrobný proces, od ktorého sa tiež odvíja ich celkové vlastnosti. Všeobecne by sa dalo povedať, že liate plexisklo je mechanicky odolnejšia, pružnejšia, ale aj drahšie. Oba druhy je možné rezať ručnou alebo elektrickou pílou, odlamováním, vodným lúčom, frézovať, brúsiť, vŕtať aj leštiť, ale pre rezanie laserom je vhodnejšie skôr plexisklo liate. Extrudované plexisklo je pri rezaní laserom náchylné k vzniku drobných prasklín spôsobených pnutím materiálu. Vyrábajú sa v hrúbkach od 2mm do 60mm a 3mm liate dosky aj v širokej škále farieb, vrátane rôznych povrchových úprav, zatiaľ čo extrudované dosky len v obmedzenej farebnej škále - číra, opálové a základnej tónované dosky. Pri použití rozpúšťadlových lepidiel na lepenie plexiskla nezanecháte žiadne stopy po lepení a zlepované miesto nie je prakticky viditeľné. Veľmi dobrá lepidlá sú teda na báze acetónu a chloroformu. Špecializované firmy môžu plexisklo aj tepelne tvarovať.
 
+ veľmi odolné, vzhľad
- cena, ťažšie rezanie
 
 
 
Všestranne využívaný PET-G sa v modelárstve najčastejšie používa ako imitácia skla alebo vody, ale zároveň aj na stavbu celých modelových objektov. Je pevnejšie ako fólie a tenšie než plexisklo. Minimálna hrúbka je 0,5mm a zhruba do hrúbky 1mm je možné dosky rezať ručne klasickým rezákom a ľubovoľne ich ohýbať, bez toho aby začali praskať. Lepí sa veľmi podobne ako plexiskla pomocou rozpúšťadlových lepidiel, najlepšie napríklad lepidlom UHU PLAST SPECIAL s ihlovým aplikátorom. Veľkou výhodou je aj možnosť tepelného tvarovania plochy vo vákuovom lise.
 
+ rezanie, vákuové tvarovanie, možnosť potlače
- zatiaľ žiadne

Vytvorené systémom www.webareal.sk

OGI3Z