Používame cookies, aby sme Vám umožnili pohodlné prehliadanie webu a vďaka analýze neustále zlepšovali jeho funkcie. Nastavenia.
Ok

Úvod » Informácie » Informácie o technológiách » Laserový ploter

Laserový ploter

 

Využitie laseru pre značenie a delenie doskových materiálov má obmedzený sortiment použiteľných materiálov - kartón, lepenka, plexisklo. Výhodou je spracovanie finančne dostupných materiálov a rýchlosť rezania, nevýhodou je napríklad u kartónu opálená hrana. Princíp zariadenia je opísaný podľa práce na laserovom plotra ULS o výkone 50W a pracovnej ploche 60x30cm. Dátovým vstupom je vektorový .pdf súbor, ktorý môže byť vytvorený v ľubovoľnom grafickom programe, a kde červenej čiary predstavujú vryp a modrej reznú hranu. Súbor je načítaný do programu CorelDraw, kde sú dáta skontrolovaná - zodpovedajúce mierka, duplicita čiar, pokrytie pracovnej plochy a pod, a potom sú znovu zaslaná do ovládača laserového plotra. V ňom je nastavené ohnisko lúča (hrúbka materiálu), výkon a rýchlosť pre jednotlivé farby výkresu. Napríklad pre kartón hrúbky 1mm je pre vryp výkon 25% pri plnej rýchlosti a pre celý rez výkon 35% pri plnej rýchlosti. U čiernej farby je možné nastaviť aj rastrový režim spracovania, potom je jednotlivým odtieňom šedej priradená intenzita výkonu lasera a čiernobiely obrázok je potom možné po riadkoch v rozlíšení 500 dpi vypáliť do doskového materiálu.


Po spustení tlače je lúč z laserovej trubice v zadnej časti zariadenia privedený cez sústavu zrkadiel a šošovku do rezaného materiálu, ktorý je umiestnený na voštinové podložke. Počas celej fázy rezania musí byť z pracovného priestoru odsávaný dym zo spáleného materiálu a takisto musí byť prúdom vzduchu ofukovanie optická šošovka.

 


Vytvorené systémom www.webareal.sk

MTBmZjAx