Používame cookies, aby sme Vám umožnili pohodlné prehliadanie webu a vďaka analýze neustále zlepšovali jeho funkcie. Nastavenia.

Úvod » Informácie » Informácie o technológiách » 2D a 3D frézovanie

2D a 3D frézovanie

 

Frézovanie je najbežnejší a najuniverzálnejšie technológie na spracovanie doskových materiálov od plastov po drevo. Príkladom vhodné modelárske frézy, ktorá vyhovie ako veľkosťou pracovnej plochy, tak i kvalitným riadiacim programom je zariadenie od rakúskej firmy StepFour. Vysokootáčkové frézovacie vreteno o výkone 100W spolu s frézkami od priemeru 0,5mm zaistí výrobu i najjemnejších detailov. Vstupným dátovým súborom je autocadový výkres vo formáte .dxf s nadefinovanými hladinami v poradí vryp, otvor a obvod. Rozlíšenie otvoru a obvodu je nutné pre zadanie v riadiacom programe, kde sú rozlíšené vnútorné a vonkajšie kontúry pre nadefinovanie dráhy frézy. Dôvod je jasný - ak do materiálu vyrezávame okna frézou s priemerom 1mm, dráha frézy musí prebehnúť po vnútornej kontúre vo vzdialenosti 0,5mm.


Výhodou frézovanie je presnosť spracovanie širokého spektra materiálov, nevýhodou je časová náročnosť, hluk vretena a všadeprítomné jemné piliny. Väčšina štandardných modelárskych fréz umožňuje dokúpenia a inštaláciu 3D nadstavby riadiaceho programu, potom je možné spracovávať aj niektoré 3D súbory s výhodou dynamického pohybu vretena aj v osi Z. Príklad použitia je výroba terénov alebo reliéfov. Pretože sa nejedná o plnohodnotné spracovanie priestorových súborov býva tento spôsob označovaný ako 2 a 1/2D. Príklad 2 a 1/2D frézovanie môžete vidieť na obrázkoch z výroby plastického modelu Křivoklátska.

 


Vytvorené systémom www.webareal.sk

MzBiMzFm